Ryczałt stał się atrakcyjniejszy dla podatników
Od 1 stycznia wprowadzone zostały dwie nowe stawki ryczałtu oraz zmodyfikowano definicję wolnych zawodów. W efekcie wiele osób może teraz opłacać uproszczony podatek w wysokości niższej niż dotychczas.
Do 31 grudnia 2021 r. przepisy ustawy o ryczałcie przewidywały osiem stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Było to stawki: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 8,5 proc./12,5 proc., 10 proc., 15 proc. oraz 17 proc.
Z początkiem 2022 r. wprowadzone zostały dwie nowe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. 12 proc. (zob. dodany art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o ryczałcie) i 14 proc. (zob. dodany art. 12 ust. 1 pkt 2a ustawy o ryczałcie). Zakres stosowania nowych stawek ryczałtu przedstawia >tabela obok.
PRZYKŁAD:
Lekarz dentysta prowadzi prywatny gabinet stomatologiczny. Jeżeli w 2021 r. korzystał on z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, to musiał opłacać ryczałt obliczany według stawki 15 proc. albo 17 proc. (w zależności od tego czy były to usługi świadczone w ramach wolnego zawodu). Jeżeli w 2022 r. lekarz ten wybierze lub będzie kontynuował opodatkowanie w formie ryczałtu, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta